Gdzie można kupić power bank

Jeszcze do niedawna traktowaliśmy power banki jako kolejne gadżety technologiczne. Szybko jednak przekonaliśmy się, jakimi są użytecznymi sprzętami. Z ich pomocą możemy bowiem naładować każde urządzenie mobilne i to bez konieczności szukania gniazdka elektrycznego. Dostępne w sklepach power banki różnią się nie tylko wyglądem, ale również parametrami, przeznaczeniem i ceną. Jak więc wybrać model, który sprosta naszym oczekiwaniom? Gdzie można kupić power bank?

Power bank – czym jest i kiedy się przyda?

Zanim odpowiemy na pytanie, gdzie można kupić power bank, przypomnijmy, czym tak w ogóle jest to użyteczne urządzenie. Najprościej mówiąc, power bank to przenośna ładowarka dla urządzeń mobilnych. Jej podstawową częścią jest bateria, na którą składa się jedno lub kilka ogniw. W powerbankach zazwyczaj stosuje się ogniwa litowo-jonowe lub litowo-polimerowe, które można wielokrotnie ładować. Do nich podłączona jest elektronika kontrolna z układami zabezpieczającymi i portami komunikacyjnymi, a także wejście micro USB i wyjście USB. Każdy z powerbanków ma określoną pojemność, która wyrażana jest w miliamperogodzinach (mAh). To właśnie od pojemności będzie zależało, ile razy na jednym ładowaniu powerbank będzie mógł naładować urządzenie mobilne.

Większość power banków przystosowanych jest do ładowania przewodowego. Oznacza to, że power bank i smartfon, czy inne urządzenie mobilne, muszą być ze sobą połączone kablem. W sprzedaży dostępne są również power banki indukcyjne, które pozwalają na ładowanie bezprzewodowe. Nie oznacza to jednak, że smartfon może być oddalony od urządzenia o kilka metrów. Oba urządzenia muszą się ze sobą praktycznie stykać, by możliwe było ładowanie.

Powerbanki zazwyczaj wykorzystywane są do ładowania smartfonów, ale równie dobrze można naładować nimi inne urządzenia mobilne, np. smartwatche i smartbandy, głośniki bezprzewodowe, nawigacje GPS i wideorejestratory jazdy, aparaty i kamery, a nawet laptopy. Powerbanki świetnie sprawdzą się na uczelni lub w podróży, gdyż pozwolą szybko naładować laptopa czy smartfona bez konieczności szukania gniazdka elektrycznego.

power bank

Jak dobrać odpowiedni power bank?

Dostępne w sprzedaży power banki mają określone parametry. Warto się im przyjrzeć, ponieważ ich znajomość znacznie ułatwi wybór urządzenia dopasowanego do naszych potrzeb.

  • Pojemność – to zdecydowanie najważniejszy parametr powerbanku, ponieważ określa, ile razy naładuje on urządzenie mobilne. W wielu przypadkach do telefonu wystarczające będą modele o pojemności 10000 mAh. Zakładając, że bateria w smartfonie ma 3000 mAh, taki powerbank będzie w stanie dwukrotnie ją naładować. Podczas obliczeń należy jednak uwzględnić samoczynną stratę energii, która wynosi około 20%.
  • Natężenie prądu – wybierając powerbank, powinniśmy zwrócić uwagę na natężenie prądu, które wyrażane jest w amperach. W zależności od rodzaju urządzenie, które chcemy ładować, będziemy musieli wybrać power bank o innym natężeniu prądu. Jeśli zależy nam na ładowaniu smartfona czy tabletu, w zupełności wystarczy nam uniwersalny power bank o natężeniu 2 A.
  • Wielkość i wygląd power banku – na rozmiar urządzenia bezpośredni wpływ mają zastosowane w nim ogniwa, które decydują również o jego pojemności. Ogniwa litowo-jonowe są wydajne i dość lekkie, natomiast ogniwa litowo-polimerowe są jeszcze wydajniejsze i lżejsze. Te drugie ogniwa pozwalają na stworzenie bardzo cienkich powerbanków o grubości nawet poniżej 7 mm. Wybierając power bank, warto więc zwrócić uwagę, aby był mały i poręczny, a przy tym miał zdolność do gromadzenia dużej ilości energii.
  • Dodatkowe funkcje – niektórzy producenci wyposażają swoje powerbanki w dodatkowe funkcje np. wskaźnik ładowania, latarkę, schowek na kabel czy możliwość ładowania z komputera. Niektóre z nich są użyteczne, ponieważ zwiększają funkcjonalność power banku i zapewniają wygodną obsługę. Należy jednak pamiętać, że takie dodatki zwiększają również cenę urządzenia.

Czy warto kupić power bank? Ile kosztuje dobry model?

Każdy, kto codziennie poza domem korzysta z urządzeń mobilnych, powinien zastanowić się nad zakupem power banku. Z jego pomocą naładujemy każde urządzenie w dowolnym miejscu. To bardzo przydatne, szczególnie gdy nie mamy dostępu do gniazdka, np. w autobusie, na polu namiotowym czy w czasie górskiej wędrówki. Bank energii przyda się również w podróży, gdy używamy smartfona do robienia zdjęć i nagrywania filmików, a także jako nawigacji GPS. To jednak nie wszystko, ponieważ z power banku równie dobrze możemy korzystać w domu, np. jeśli nie chcemy przerywać ładowania smartfonu, a przechodzimy do innego pomieszczenia.

Jak widać, power bank ma wiele zalet, a co najważniejsze pozwala nam czuć się bezpieczniej. Nawet gdy dopuścimy do rozładowania telefonu, aparatu czy nawigacji, mając power bank, w każdej chwili będziemy mogli je naładować.

Ile kosztują powerbanki? Ich cena zależy od wielu czynników, m.in. od pojemności, obudowy czy dodatkowych funkcji. Najtańsze modele kupimy za kilkanaście złotych, natomiast ceny najdroższych sięgają nawet 1000 zł. Warto zatem dokładnie zastanowić się, jakiego urządzenia potrzebujemy, aby niepotrzebnie nie przepłacać za funkcje, z których w rzeczywistości nie będziemy korzystać.

Której firmy power bank kupić

Której firmy power bank kupić?

Wybierając power bank, warto wziąć pod uwagę sprawdzone marki, których produkty zbierają dobre opinie wśród użytkowników. Do najpopularniejszy marek, produkujących powerbanki należą Xiaomi, Samusng, Sony, Huawei, Green Cell, Esperanza czy Goobay. Jeśli chodzi o polskich producentów, polecane są Forver, GoodRam, Platinet czy Xblitz.

Gdzie można kupić power bank?

Z pewnością każdy z nas znajdzie niedaleko w okolicy sklep komputerowy lub z elektroniką użytkową, w którym będzie mógł nabyć powerbank. Jeśli jednak w pobliżu brakuje tego typu sklepów, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamówić urządzenie do domu. Wystarczy wyszukać interesujący produkt na stronie internetowej sklepu, np. www.Inlago.pl i złożyć zamówienie. Sklepy online oferują wysyłkę firmami kurierskimi, ale wiele z nich ma w swojej ofercie również odbiór osobisty zamówionego produktu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here