Jak dobrać buty dla biegacza biorąc pod uwagę nawierzchnię?

Systematyczny wysiłek fizyczny wpływa pozytywnie na zdrowie każdego człowieka. Jest to potwierdzone setkami badań naukowych. Jedną z najpopularniejszych form wysiłku obecnie jest bieganie. Niezależnie od tego co zachęciło Cię do biegania, aby przynosiło ono określone efekty, należy zwrócić uwagę na jedyny sprzęt, który jest potrzebny do uprawiania tego sportu – buty. Tylko te odpowiednio dopasowane do twojej stopy oraz warunków, w jakich masz zamiar biegać, zapewnią Ci komfort i bezpieczeństwo. Sprawdźmy, jak wybrać buty do biegania w zależności od podłoża, po którym masz zamiar biegać.

Nawierzchnia ziemna, czyli bieganie w parku

Bieganie w parku czy po polnych ścieżkach należy do jednych z najprzyjemniejszych. Bliskość natury relaksuje i pozwala odciąć się od miejskiego zgiełku. Wybierając tego rodzaju trasy warto mieć na uwadze, że podłoże wówczas będzie w przeważającej części dość miękkie.

Tego typu nawierzchnia lepiej amortyzuje każdy krok, a to przekłada się na mniejsze obciążenie kolan, stawów i kręgosłupa.

Do biegania po ziemistym podłożu warto wybrać buty z większym bieżnikiem i takie, które gwarantują dobrą przyczepność, którą docenimy wtedy, gdy w porze jesiennej ulubiona trasa pokryje się błotem lub liśćmi w kolorze złota.

Nie należy zapominać też o stabilizacji, ponieważ naturalnie ukształtowane tereny z zasady nie są równe, przez co ryzyko skręcenia stawu skokowego jest większe.

Wtedy warto zaopatrzyć się w tzw. buty trialowe. Ich twardsza podeszwa dobrze sprawdzi się na spotykanych na ścieżkach kamieniach, ponieważ jest bardziej wytrzymała od standardowej podeszwy miejskich butów.

Trawa i piasek – bieganie boso

Równe tereny zielone to najczęściej wielkie boiska lub miejskie parki. Niektórzy ludzie uważają, że są to doskonałe miejsca do biegania boso.

Bieganie bez butów może korzystnie wpłynąć na stopy, ponieważ pomaga w likwidacji płaskostopia, a także utrwala poprawną technikę biegu. Jeśli jesteś miłośnikiem biegania lub chodzenia boso, możesz wybrać obuwie naturalne lub minimalistyczne, które jest wykonane z bardzo elastycznych materiałów ściśle przylegających do stopy.

Bieganie po piasku, zwłaszcza na plaży, wymaga większego wysiłku i wie to każdy, kto choć raz próbował pokonać trasę brzegiem morza. Lekka konstrukcja butów naturalnych i minimalistycznych nie obciąża dodatkowo stopy, dzięki czemu będzie dobrym wyborem na taką trasę. 

Asfalt i kostka brukowa

Do biegania po asfalcie należy wybrać buty, które amortyzują obciążenia ufundowane stawom podczas biegania po twardym podłożu.

Większość zawodów biegowych organizowana jest na ulicach miast. Asfalt pozwala osiągać większe prędkości niż leśny dukt, ale wybór butów do miejskiego biegania musi być dobrze przemyślany.

Buty treningowe przeznaczone do biegania na płaskiej nawierzchni, np. po asfalcie znakomicie amortyzują i stabilizują stopę. Takie buty produkowane są z lekkich, oddychających materiałów.

Jeśli bieganie planujesz rozpocząć od miejskich ulic, warto zwrócić uwagę na buty do biegania damskie New Balance FuelCell Rebel – WFCXBM oraz męskie obuwie biegowe New Balance Fresh Foam 1080v9 – M1080SE9 –  posiadają one znakomite opinie wystawione przez wielu doświadczonych biegaczy.

Bieżnia, czyli bieganie o każdej porze roku

Biegać można o każdej porze roku, jednak nie wszyscy chcą biegać w trakcie ulewy lub gdy żar leje się z nieba. Rozwiązaniem tego problemu może być bieżnia mechaniczna znajdująca się na każdej siłowni.

Elastyczna taśma, po której biegamy, została wykonana z miękkiej gumy, która znakomicie amortyzuje drgania, co zmniejsza obciążenia przyjmowane przez nasze ciało. Przez swoją sprężystość bieżnia daje możliwość szybszego biegu niż na świeżym powietrzu.

Trening odbywany wewnątrz nie wymaga ciężkich butów, dlatego do biegania po bieżni warto wybrać lekkie, przewiewne obuwie. Nie trzeba wyszukiwać również modeli amortyzujących stopę, ponieważ już sama bieżnia posiada te właściwości. Wystarczy więc obuwie o średniej amortyzacji.

Na bieżni sprawdzi się więc model lekki, przewiewny oraz uniwersalny. Buty do biegania na bieżni można wykorzystać również podczas całego treningu na siłowni.

Tartan, czyli bieganie nie tylko dla profesjonalistów

Standardem stadionu lekkoatletycznego jest bieżnia tartanowa. Do biegania po takiej powierzchni należy wybrać ultralekkie buty – ważące nawet poniżej 100 gram. Najlepiej takie, które dodatkowo posiadają kolce.

Dzięki kolcom zyskamy lepszą przyczepność i odbicie, tak ważne podczas bicia rekordów. Bieganie po tartanie nie jest zbyt korzystne dla naszych stawów, dlatego nawet zawodowcy nie odbywają na nim wszystkich treningów. Aby nie obciążać tylko jednej połowy ciała i jednej stopy należy biegać i w prawo, i w lewo, co pozwoli na równomierne rozłożenie obciążenia.

Amortyzacja w ultralekkich butach z kolcami nie występuje, dlatego należy przemyśleć każdy trening przeprowadzany na tartanie.

Podsumowując

  •   Każda nawierzchnia posiada zalety i wady.
  •   Częste zmienianie nawierzchni pozwoli na ogólny rozwój naszego ciała.
  •   Różne powierzchnie wymagają różnych typów butów do biegania, a ich odpowiedni dobór pozwoli cieszyć się każdym przebytym kilometrem.

Z pewnością warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości obuwie, na przykład buty do biegania oferowane przez markę New Balance. Aby bieganie sprawiało jeszcze większą frajdę, należy dobrać obuwie, które będzie nie tylko idealnie dopasowane do naszej stopy, ale również warunków oraz nawierzchni, na której mamy zamiar trenować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here