Odpowiednie przechowywanie biżuterii nie tylko pomaga uniknąć zgubienia ulubionych ozdób, ale przede wszystkim ma ogromny wpływ na ich kondycję. Jest mnóstwo dobrych miejsc, ale warto także pamiętać o kilku zasadach tego, jak przechowywać kolczyki i ulubioną biżuterię, by zawsze była piękna i gotowa do założenia.
Gdzie trzymać kolczyki?
Wiele kobiet posiada swoje specjalne miejsce na biżuterię. Niektóre zachowują oryginalne pudełka, inne mają stojaki na kolczyki, a jeszcze inne trzymają ulubione ozdoby luzem, w szufladzie łazienki czy garderoby. Niestety, jedną z najczęstszych przyczyn niszczenia się biżuterii jest trzymanie jej w nieodpowiednich miejscach i w niewłaściwy sposób. Jak przechowywać biżuterię, by nie ulegała czernieniu i zarysowaniom?
• Suche miejsce – biżuterii nie należy trzymać w łazience ani w miejscach, w których jest narażona na wilgoć.
• Szczelność – srebro czernieje przy kontakcie z tlenem, dlatego należy pamiętać, by miejsce przechowywania biżuterii było dobrze zamykane. Pozwoli to uniknąć kontaktu z tlenem, kurzem i promieniami słońca.
• Separacja – kolczyki warto trzymać razem, ale jedną parę w jednym miejscu, np. niewielkim woreczku strunowym. Biżuterię, która nie ma trwałej formy, np. naszyjniki należy przechowywać w pozycji wiszącej, żeby uniknąć ich splątania. Wszystkie elementy biżuterii powinny mieć swoje osobne miejsca, by uniknąć wzajemnego rysowania się.
• Miękkie podłoże – miejsce przechowywania biżuterii, takie jak pudełka, powinny posiadać miękką wyściółkę, by ozdoby nie przesuwały się po podłożu i nie rysowały od niego.
Bezpieczeństwo kolczyków i drobnych elementów
Do tymczasowego przechowywania biżuterii (np. po ściągnięciu na noc czy przed kąpielą) idealnie sprawdzi się stojak lub specjalna tacka, na którą będzie można ją odkładać. Dzięki temu zminimalizuje się ryzyko przypadkowego strącenia i zgubienia ozdoby czy też przygniecenia np. przez książkę. Ważne jest, by po każdym ściągnięciu kolczyków ze sztyftem zakładać zatrzask na końcówkę.