Jak się bronić za pomocą latarki taktycznej?

0
6619

Do czego służą latarki? Oczywiście do świecenia! Co jednak godne podkreślenia, niektóre ich rodzaje posiadają też dodatkowe możliwości. W przypadku latarek taktycznych, zwanych też policyjnymi, są to różne rozwiązania mogące pomóc w samoobronie. Jak je wykorzystać?

Latarka taktyczna – czyli jaka?

O latarkach policyjnych słyszał prawie każdy. Jednak nie każdy wie, czym tak naprawdę są urządzenia tego typu i do czego służą. Mówiąc najprościej, są one dedykowane przede wszystkim do przedstawicieli służb mundurowych – a więc wojska, policji czy straży granicznej. Co jednak jasne, korzystają z nich chętnie także inne osoby. Najważniejsze cechy charakterystyczne dobrych latarek taktycznych to także:

 • Stosunkowo niewielkie rozmiary i waga.
 • Średnia moc i zasięg.
 • Solidna obudowa, wodoszczelność i odporność na wstrząsy.
 • Zastosowanie dodatkowych rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo.

Jakie elementy latarki taktycznej można wykorzystać do samoobrony?

Jak już pisaliśmy, poszczególne latarki mogą oferować różne możliwości. Dlatego też dyskutując o wykorzystaniu ich do samoobrony, podkreślić trzeba, że realne możliwości zawsze będą uzależnione od modelu, który zakupiliśmy. Jeśli więc przewidujemy zastosowania tego typu, to dokładnie powinniśmy przyjrzeć się kupowanemu modelowi. Powinien on posiadać przede wszystkim taki funkcje jak:

 • Stroboskop – czyli możliwość wysyłania bardzo mocnych rozbłysków światła. Ich zadaniem jest przede wszystkim oślepienie przeciwnika, ewentualnie przepłoszenie dzikiego zwierzęcia. Jak łatwo się domyślić, najlepszy efekt można osiągnąć ze stosunkowo bliskiej odległości, kierując strumień światła prosto w stronę zagrożenia.
 • Wybijak do szyb – jak sama nazwa wskazuje, z założenia służy on do szybkiego i bezpiecznego usuwania tafli szkła z okien, co jest niezwykle przydatne w pracy ekip poszukiwawczo-ratowniczych. Charakterystyczna „koronka” umieszczona na samym przodzie latarki może być jednak użyta także do samoobrony. Pchnięcie nią wykonane z pewnością będzie bardzo bolesne, co powinno ostudzić zapał każdego napastnika.
 • Funkcja SOS – stara prawda głosi, że bardzo często najlepszym sposobem obrony jest wezwanie pomocy. Latarka taktyczna wysyłająca sygnał pomocy dużo lepiej zwróci uwagę innych funkcjonariuszy czy przyjaznych osób i poinformuje o zaistnieniu poważnego zagrożenia.
 • Możliwość montażu do broni – funkcja ta ma oczywiście zastosowanie głównie w przypadku wojska i policji. Zdecydowanie ułatwia ona działanie w nocy, oświetlając rejon bezpośrednio przed lufą, co ma olbrzymie znaczenie dla rozpoznania i obrony przed zagrożeniami.

Jak NIE bronić się latarką taktyczną?

Mimo że tekst ten koncentruje się na samoobronie z wykorzystaniem latarki taktycznej, to warto też wspomnieć, jak tego na pewno nie robić.

 1. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że mimo solidnej budowy latarki taktyczne mają określoną wytrzymałość i stosunkowo niską masę. Dlatego też nie nadają się one do uderzeń z zamachu – jak pałką.
 2. Po drugie warto pamiętać, że w sytuacji zagrożenia światło zawsze ściąga światło. Dlatego też próbując się ukryć, absolutnie nie można jej używać. Co więcej, nawet lekko świecące urządzenie wpływa na zdolność człowieka do widzenia w ciemności, co jest dodatkowo niekorzystne.
 3. Absolutnie niecelowe jest też używanie stroboskopu non stop i na oślep. Miganie ostrym światłem pozwoli na zlokalizowanie danej osoby i przygotuje napastnika na takie zagrożenie lub też rozwścieczy napotkane dzikie zwierzę.
 4. W użyciu latarki taktycznej ważny jest też rozsądek. Wbrew pozorom urządzeniem tego typu można zrobić poważną krzywdę człowiekowi lub zwierzęciu – dlatego też absolutnie nie należy robić tego bez potrzeby.

Dobre latarki taktyczne – gdzie kupić?

Liczba dostępnych na rynku dobrych latarek taktycznych jest obecnie całkiem spora. Dlatego też szukając rozwiązania dla siebie, warto odwiedzać profesjonalne sklepy stacjonarne czy internetowe. Pozwoli to na zapoznanie się z produktami różnych producentów i wybranie takiego modelu, który w pełni będzie odpowiadał oczekiwaniom i potrzebom użytkownika. Dodatkowo też skorzystanie z ofert podmiotów tego typu daje gwarancję, że nabyte latarki LED będą fabrycznie nowe i objęte pełną gwarancją.

Jak bronić się latarką taktyczną? Przede wszystkim – skutecznie! Warto przy tym jednak pamiętać, że żadne urządzenie nie zastąpi własnych umiejętności i rozsądku!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here