półfabrykaty srebrne

Ręcznie robiona biżuteria cieszy się dużym zainteresowaniem kupujących, zwłaszcza osób poszukujących ozdób nietuzinkowych, o niepowtarzalnym designie, a przy tym stosunkowo tanich, często wykonanych z materiałów naturalnych, a także dobrej jakości stali, ewentualnie srebra. W tym ostatnim przypadku do produkcji biżuterii zwykle wykorzystuje się gotowe półfabrykaty srebrne. Jakie są najpopularniejsze ich rodzaje? Co jest potrzebne do wykonania łańcuszka lub innej ozdoby ze srebra?

Zapięcia do łańcuszków, bransoletek i podobnych ozdób

Podstawowymi półfabrykatami srebrnymi, które są niezbędnym elementem wykończeniowym każdego klasycznego łańcuszka lub bransoletki są różne rodzaje zapięć. W jubilerstwie stosowanych jest co najmniej kilka typów zapięć. Najpopularniejsze z nich to oczywiście klasyczne karabińczyki, czyli zapięcia wzorowane na mocowaniach wykorzystywanych m.in. we wspinaczce. Takie zapięcia są nie tylko wygodne w użyciu, ale i dość trwałe, co przekłada się na ich duże powodzenie wśród odbiorców. Klasycznym zapięciem są również federingi – podobne do karabińczyków, ale mające okrągły kształt, delikatniejsze, stosowane zwykle przy subtelniejszych, mniej masywnych ozdobach. W sprzedaży znajdziemy również pełniące funkcje zapięć takie półfabrykaty srebrne jak przekładane toogle oraz często stosowane w przypadku tańszych bransoletek i łańcuszków, zapięcia typu S.

Bigle do kolczyków

Jednym z klasycznych półfabrykatów srebrnych, bez którego wykonanie klasycznych kolczyków nie jest możliwe, są tzw. bigle. To rodzaj mocowania, do którego przytwierdza się elementy zdobnicze odpowiadające za oryginalny wygląd kolczyków. W sprzedaży znajdziemy różnorodne półfabrykaty srebrne tego typu. Najlepsze z nich wykonane są ze srebra próby 925, czyli niemal czystego metalu, co przekłada się na ich trwałość i automatyczne podniesienie wartości wykonanej z ich wykorzystaniem biżuterii. Typowe rodzaje bigli to modele otwarte i zamknięte, ze sprężynką oraz tzw. bigle angielskie, które wyróżnia zdecydowanie większa finezja wykonania, a co za tym idzie, możliwość tworzenia nieco bardziej wyrafinowanej biżuterii.

W jubilerstwie stosuje się również wiele innych półfabrykatów ze srebra różnych prób. Są to m.in. srebrne kółka i końcówki, całe łańcuszki, różnego rodzaju przekładki, kulki i szpilki z kulką, a także gotowe do użycia krawatki czy zawieszki dostępne w bogatym wyborze kształtów, również w formie efektownie prezentujących się monet. Duża różnorodność tego typu elementów pozwala na realizację wielu indywidualnych projektów i tworzenie biżuterii zachwycającej dużą oryginalnością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here