Lombard — jak działa i czy to dobry pomysł na pozyskanie funduszy?

0
14682

Lombardy to owiane tajemnicą miejscem w których możemy szybko i bezproblemowo pod zastawem materialnych rzeczy uzyskać szybką pożyczkę lub spieniężyć same rzeczy. Wiele osób nigdy nie miało okazji przetestować tego rozwiązania jako źródła finansowania, choć jest to sposób bardzo szybki, a niektóre osoby uwielbiają sprzedawać czy robić zakupy właśnie w takich miejscach. Handel, negocjacje czy wyszukiwanie okazji mogą być bardzo interesujące, a miejsca takie coraz częściej są doskonałym sposobem na tanie pozyskiwanie elektroniki czy wartościowej biżuterii. Poniżej prezentujemy zasadę działania lombardów, opisujemy, na czym polega zastawianie przedmiotów, sprzedaż czy ich kupowanie oraz udzielamy kilku przydatnych wskazówek, dzięki którym lombardy nie będą miały przed nami żadnych tajemnic.

Czym jest lombard?

Lombardy to miejsca, w których udziela się pożyczek pod zastaw rzeczy i ruchomości, które przedstawiają pewną wartość. Pożyczki udzielane są na sumę maksymalną wartości przedmiotu, jaki zastawiamy. Pożyczka udzielana jest na podstawie przepisów Kodeksu Cywilnego. Na rynku istnieje bardzo wiele lombardów, które są bardzo często odwiedzane przez klientów. Są to legalnie działające firmy, które udzielają pożyczek i wystawiają umowę lombardową. Osoba, która przynosi zastaw, musi posiadać ze sobą dokument tożsamości i oświadczyć, że dany przedmiot należy do niej. W pewnych przypadkach wymagany jest dokument zakupu czy stwierdzający jego własność. W lombardach możemy zastawiać również wiele rodzajów rzeczy od drobnych urządzeń jak np. telefony komórkowe po duże sprzęty agd/rtv czy biżuterię i pojazdy. Oferta jest indywidualna i zależy od właściciela lombardu. W takich miejscach możemy zarówno zastawiać sprzęt i brać pod niego pożyczkę, jak i również kupować przedmioty, które nie zostały odebrane. Ceny w takim przypadku są nieco niższe niż ich wartość rynkowa, a asortyment szeroki, co daje dobrą szansę na upolowanie okazji.

Jak zastawiać/brać pożyczkę pod zastaw?

Aby zastawić dany sprzęt np. telefon i wziąć pod niego pożyczkę należy po wyborze firmy zjawić się w lombardzie osobiście i dokonać transakcji. W tym celu należy mieć ukończone 18 lat i posiadać dokument tożsamości ze zdjęciem — np. dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy. W pewnych warunkach lombardy umożliwiają kontakt np. telefoniczny czy internetowy i odwiedzenie klienta w jego domu, jeśli np. zastawiamy nietypową rzecz. W kolejnym kroku pracownik lombardu ogląda telefon i szanuje jego wartość, a następnie przedstawią nam propozycje, na jakich warunkach możemy uzyskać daną kwotę. Jeśli wyrazimy zgodę, podpisywana jest umowa. Znajdują się na niej wszystkie informacje takie jak dane lombardu i osoby wystawiającej, sumy, daty i warunki umowy. Po podpisaniu umowy niemożliwa jest ich zmiana, więc bez obawy o utratę zastawu możemy spokojnie wrócić w danym terminie i zwrócić pożyczkę.

Bardzo ważnym aspektem są parametry umowy. Pierwszym z nich jest długość pożyczki. Przeciętnie jest to od 5 dni do 31 dni. W niektórych sytuacjach parametry te mogą być krótsze lub dłuższe. Jeśli w terminie nie zdołamy wykupić towaru, a w umowie możliwe jest jego przedłużenie lub lombard wyrazi zgodę, będziemy mogli go przedłużyć. Oprócz samej pożyczki będziemy musieli zwrócić również prowizje i oprocentowanie. Wynosi ono przeciętnie kilkanaście procent, choć jest to indywidualna kwestia każdego lombardu. Towar po wzięciu w zastaw jest przechowywany w magazynie w taki sposób, aby nienaruszony powrócił do właściciela po jego spłaceniu. Jeśli nie zdążymy spłacić zastawu na czas, zmienia on właściciela i przechodzi zgodnie z umową na lombard — po czym jest wystawiony na sprzedaż. Wiele lombardów umożliwia bezpośrednią sprzedaż przedmiotu bez pożyczki.

Jak kupować w lombardzie?

Jeśli zechcemy kupić dany przedmiot w lombardzie, będziemy mogli dokonać tego bardzo prosto i tak jak robimy to w zwykłym sklepie. Po wyborze telefonu czy komputera wystarczy zapłacić za niego gotówką i bez legitymowania się, sfinalizować transakcję. Lombard wystawi również rachunek potwierdzający sprzedaż. W zależności od lombardu sprzęt może posiadać gwarancję lub być udostępniany na raty, ale wtedy musimy postać zdolność kredytową i otrzymać pozytywną decyzję z banku, z którym współpracuje lombard.

Czy lombardy są bezpieczne?

Jednym z najczęściej pojawiających się pytań jest to o bezpieczeństwo transakcji oraz wiarygodność samego miejsca. Obawy te głównie dzielą się na wątpliwości przy zastawianiu rzeczy oraz przy kupowaniu przedmiotów pochodzących z lombardu. Jest to jedna z najbardziej spornych kwestii. Wybierając konkretne miejsca i kierując się pewnymi zasadami, obniżamy ryzyko nieprzewidzianych problemów i bez obawy możemy skupić się na plusach, jakie oferuje nam lombard.

Lombardy są legalnie działającymi firmami, a z drugiej strony dokładają wszelkich starań, aby towar tam sprzedawany był legalny i opisany zgodnie ze stanem faktycznym. Jeśli zamierzamy skorzystać z takiego miejsca jako klient lub zastawić pewną rzecz warto wybierać konkretne lombardy. Z pewnością odpowiednie będą te należące do dużych sieci. Utrzymywanie jakości usługi na odpowiednim poziomie, renoma marki czy rozpoznawalność są pewnymi oznakami, którym można zaufać. W takich miejscach pracują profesjonaliści, a dbałość o samą transakcję jest bardzo duża. Marki takie nie ryzykują wątpliwych transakcji czy liberalnym podejściem sprzedażowym, gdyż może odbić się to na opinii o całej marki. Dobrym pomysłem będzie również wyszukanie opinii o lokalnych lombardach. Najlepszą rekomendacją są zadowoleni klienci, więc jeśli dany lombard cieszy się popularnością, z pewnością zapracował na nią odpowiednią obsługą oraz rzetelnością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here