Skuteczna walka z komarami

Komary jak co roku sieją olbrzymie spustoszenie w naszym społeczeństwie. Każdego dnia setki, a nawet tysiące osób doznają poważnych obrażeń w postaci swędzących, nieprzyjemnych ukąszeń. Niestety, ale nie opracowano do tej pory sposobu na wyeliminowanie owadzich krwiopijców, dlatego zmuszeni jesteśmy co roku radzić sobie z ich obecnością własnymi siłami. Wśród preparatów polecanych i ocenianych jako wysoce skuteczne znajdują się spraye posiadające w składzie DEET. Ten wysoce toksyczny środek z pewnością trafi do Twojego gustu oraz uzupełni repertuar narzędzi zbrodni, dedykowanych do mordowania komarów. Poniżej przyglądamy się z bliska sprayom DEET oraz udzielamy porad związanych z ich zakupem i użytkowaniem. 

Spraye DEET — najważniejsze zasady użytkowania

Spraye z DEET są obecnie z powodzeniem stosowane na całym świecie, także w naszym kraju. Preparaty takie stosuje się na powierzchnię skóry, tworząc ochronną warstwę zabezpieczającą przed odwiedzinami komarów. Kluczowa jest pod tym względem substancja czynna, czyli właśnie wspomniany DEET. Jak należy stosować spraye? Zaleca się rozpylić je na powierzchni skóry, przed planowaną ekspozycją na komary. Spray należy rozprowadzić po wybranych częściach ciała, omijając twarz oraz szyję. Można także spryskać powierzchnię samych dłoni, a następnie rozsmarować preparat na ciele. 

Odradza się stosowanie sprayów DEET w przypadku kobiet w ciąży oraz dzieci poniżej 12 roku życia. Warto jednak podkreślić, że w sklepach znajdziesz dedykowane do użytku przez najmłodszych spraye DEET kids. Można bez obaw stosować je u dzieci, które zaledwie ukończyły pierwszy rok życia. Niektóre firmy oferują także spray na komary DEET o wyjątkowo łagodnym stężeniu, przeznaczony do użytku przez kobiety ciężarne. 

Spraye DEET — skuteczność oraz ochrona przez cały wieczór  

Spraye DEET są dość wydajne. Często, wystarczy niewielka dawka, by skutecznie odstraszyć wszystkie znajdujące się w okolicy komary. Oczywiście, DEET odstrasza także inne niebezpieczne owady, pająki, kleszcze, które mogłyby stanowić zagrożenie dla Twojego zdrowia lub organizmu. Najczęściej, preparaty DEET mają stężenie na poziomie około 20%. Środki łagodniejsze — dedykowane między innymi dla dzieci — mogą mieć stężenie odpowiednio niższe, na poziomie 9,5% lub nawet mniej. 

Czas trwania ochrony sprayu DEET zależy od różnych czynników — jednakowo od stężenia, ilości zaaplikowanego preparatu oraz jego gęstości (oprócz sprayów, dostępne są także aplikatory typu roll-on oraz mleczka). Ponadto, czas trwania ochrony zależy także od panujących warunków pogodowych, które mają wpływ na obecność DEET na Twojej skórze. Mówiąc wprost, im wyższa jest pogoda, a klimat bardziej tropikalny —, tym krócej będzie trwała ochrona. W przypadku standardowych preparatów, użytkowanych w temperaturze pokojowej, czas ochrony może wynosić od 6 do 9 godzin. Niektóre preparaty są pod tym względem bardziej skuteczne i wydajne — gwarantując ochronę skórę nawet przez 12 godzin po aplikacji. 

Warto też podkreślić, że DEET może wchodzić w niepożądane reakcji z niektórymi materiałami syntetycznymi. Mowa przede wszystkim o plastiku, wykorzystywanym w produkcji okularów przeciwsłonecznych oraz zegarków, a także o tkaninach syntetycznych. Dobrym rozwiązaniem będzie więc założenie ubioru bawełnianego lub wykonanego z innych, naturalnych tkanin, po zaaplikowaniu DEET na skórę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here