Stolec u malutkich dzieci

Niektóre osoby mogą być bardzo zdziwione faktem, że ludzie żywo interesują się pierwszą kupką dziecka, jak również późniejszymi stolcami. Czy kupka dziecka od narodzin do pierwszego roku życia dziecka “coś” w sobie ma? Tak, jak się okazuje, jest to bardzo pożyteczne źródło informacji, które może podpowiedzieć lekarzowi jak się dziecko czuje i czy coś mu nie dolega. Dlaczego? Postaramy się to sobie w krótki sposób wyjaśnić.

Cofnijmy się do tej chwili, kiedy maluszek już jest na tym świecie i przeżywamy ogromną radość z tego powodu, że po dziewięciu miesiącach dziecko można już tulić do piersi. Następne dni będą polegały na tym, że będziemy uczyć się “dziecka”, tego jakie jest, jakie mleko lubi (nie każdy maluch chce mleka mamy), jak długo śpi, jak często trzeba je karmić. Pierworódki, czyli mamy, które dopiero urodziły swoje pierwsze maleństwo (wieloródki już wiedzą o czymś takim), muszą wiedzieć, że bardzo ważna jest kupka noworodka, która pokazuje się w pierwszej dobie życia, maksymalnie w ciągu dwóch pierwszych dni od narodzin.

Przeczytaj też: Kupka niemowlaka – kompleksowy przewodnik

Ta pierwsza kupka nazywana jest również smółką. Dlaczego jej znaczenie jest takie wielkie? Dlaczego nawet lekarz – pediatra może o nią zapytać? Ponieważ dzięki temu będzie wiadome, czy jelita dziecka prawidłowo pracują i czy nic złego nie dzieje się z brzuchem dziecka. Tak, smółka “informuje” o tym, jak pracuje cały układ pokarmowy, który dzięki stolcowi będzie pozbywał się resztek po ciąży, jakie znajdują się w maleńkim organizmie malucha. Jak sama nazwa wskazuje – smółka – podobna jest do smoły. W swoim wyglądzie jest kleista, ma kolor czarnozielony i może czasem bardzo intensywnie “pachnieć”, aczkolwiek nie u każdego malucha jest to spodziewane. W takiej kupce znajduje się duża zawartość bilirubiny odpowiedzialnej za pojawienie się u dziecka żółtaczki. Oprócz tego taka kupka niemowlaka to również śluz oraz wody płodowe.

W dalszych dniach taka smółka nie ma już prawa się pojawić. Jednak trzeba przyznać, że do pierwszego roku życia dziecka kupna malucha nadal może przynosić rodzicom wiele “informacji” odnośnie stanu zdrowia dziecka, jak również jego samopoczucia. Zdrowa kupka dziecka powinna mieć kolor żółty, złoty lub pomarańczowy. Do tego jej konsystencja jest półpłynna.

Na samym początku kupka może pojawiać się po każdym karmieniu. Jednak wraz z rozwojem układu pokarmowego, ten stolec będzie pojawiał się dwa lub trzy razy na dzień. Wszystko zależy od tego, co dziecko będzie jadło oraz jak będą pracowały jego jelita w układzie pokarmowym.

Zobacz też: Kolka-niemowleca.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here