Kiedy zmienić opony na zimowe

Co roku zima zaskakuje kierowców, zwłaszcza tych, którzy zapominają o sezonowej zmianie opon. Wielu z nich czeka do ostatniej chwili licząc na to, że może pogoda będzie na tyle sprzyjająca, że zimowe opony nie będą potrzebne. To bardzo złudne myślenie, bowiem zmiana opon na zimowe nie wynika tylko z faktu, że na jezdni pojawia się śnieg lub lód. Sprawdźmy, kiedy należy zmienić opony na zimowe.

Co mówią przepisy?

Na chwilę obecną w Polsce nie funkcjonują żadne przepisy nakazujące kierowcom obowiązkową zmianę opon w sezonie zimowym. Kierowcy zatem często lekceważą zmianę warunków pogodowych i dosłownie do ostatniego momentu jeżdżą na oponach letnich, co jest niezwykle nieodpowiedzialne również w stosunku do innych uczestników ruchu drogowego.

Warto bowiem pamiętać, że w konkretnych warunkach opony letnie zachowują się zupełnie inaczej niż te zimowe. Przede wszystkim różnią się one bieżnikiem. Te zimowe posiadają gęste lamele, które, mówiąc kolokwialnie, wgryzają się w śnieg oraz lód zapewniając oponom odpowiednią przyczepność. Ponadto guma, z której wykonana jest opona zimowa, jest inna niż w przypadku letniego odpowiednika. Wykonana jest bowiem z mieszanki zapewniającej elastyczność nawet w niskich temperaturach. Letnie opony w takich warunkach są zbyt twarde i tym samym jazda na nich okazuje się być niebezpieczna w czasie mrozu i oblodzenia drogi. 

Ponadto zimowe opony są tak skonstruowane, aby zapewniały maksymalny komfort oraz amortyzację podczas jazdy, a także odpowiednie osiągi na ośnieżonej lub oblodzonej drodze.

Kiedy należy zmienić opony na zimowe?

Najczęściej mówi się o tym, że zmiana opon z letnich na zimowe powinna nastąpić wtedy, gdy temperatura na dworze jest niższa niż 7 stopni Celsjusza. Jest to bowiem temperatura, w której opony letnie przestają spełniać swoją rolę. Wielu specjalistów zaleca jednak nie czekać do wystąpienia tej granicy temperatury i już w październiku zdecydować się na wymianę letnich opon na zimówki. Pogoda w tym okresie może nas zaskoczyć z dnia na dzień, nocą temperatura może spaść poniżej zera, w ciągu dnia przekroczyć 10 stopni Celsjusza. To oznacza, że rano temperatury mogą być zdecydowanie niższe niż popołudniu, więc jeśli z reguły wyjeżdżamy autem bardzo wcześnie, opony letnie mogą okazać się niezbyt dobrym rozwiązaniem.

Jaki jest koszt wymiany opon?

Koszt wymiany jednej opony może się wahać od 20 do 30zł w zależności od miasta, rodzaju felgi oraz rozmiaru. Warto również pamiętać o tym, aby co sezon sprawdzać stan ogumienia. Jeśli używamy danego kompletu opon zimowych kilka lat, bieżnik może być już zużyty, a materiały zastosowane w mieszance pod wpływem zachodzących w gumie procesów starzeniowych mogą stracić swoje właściwości. Wówczas konieczny jest zakup nowego kompletu opon. Koszt zakupu jednej opony wynosi od 100zł wzwyż. Jeśli jednak dużo jeździmy, warto zainwestować w droższe opony oferowane przez renomowanych producentów. Wówczas komplet może nas kosztować ok. 1000 zł. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na jednorazowy wydatek w takiej kwocie.

Skąd wziąć pieniądze na zakup nowych opon, jeśli brakuje nam funduszy? Pomocne mogą okazać się pożyczki lub zdecydowanie się na kupno opon na raty. 

Wymiana opon na zimowe  zapewni nam nie tylko komfort, ale również bezpieczeństwo podczas jazdy zarówno dla nas, jak i dla innych uczestników ruchu drogowego. Nie warto więc zostawiać tej czynności na ostatnią chwilę i zabezpieczyć się na wypadek niskich temperatur z wyprzedzeniem. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here