W czym gąsienice gumowe przewyższają układy bieżne ze stali?

0
2060

Jeszcze kilka lat temu gąsienice gumowe uznawano za swojego rodzaju nowinkę na rynku maszyn budowlanych, jednak wszystko wskazuje na to, że pod wieloma względami zacznie uznawać się je za standard. Mają one wiele unikalnych zalet, które dają im pod niektórymi względami zauważalną przewagę nad klasycznymi gąsienicami ze stalowych segmentów. Jak można się domyślić, kluczową kwestią są tutaj warunki na placu budowy – gąsienice gumowe nie będą zawsze stanowiły idealnej opcji, jednak warto je wziąć pod uwagę jako dobrą i przystępną alternatywę.

Kiedy gąsienice gumowe mają przewagę?

Jeśli dana koparka porusza się na gąsienicach gumowych, to jej operator bez wątpienia doświadczy znacznie większego komfortu pracy. Pojazd nie tylko porusza się płynniej i stabilniej, ale zyskuje odczuwalną poprawę zwrotności, co przy niektórych, bardziej skomplikowanych manewrach, jest kwestią szczególnie istotną. Nie można pominąć także kwestii wydajności pracy koparki, gdyż lżejsze gąsienice gumowe mają bardzo pozytywny wpływ także na ten aspekt pracy koparki. Nie wypadają one źle również pod względem trwałości, ponieważ cechują się znacznie wyższą odpornością na przerwania, co z pewnością ograniczy ryzyko powstania uciążliwych usterek.

Wielu operatorów koparek bardzo zachwala sobie gąsienice gumowe za zauważalną redukcję wstrząsów oraz hałasu, dzięki czemu pracuje się im o wiele przyjemniej. Wynika to przede wszystkim z wyjątkowej elastyczności tego typu układów bieżnych – są one w stanie dynamiczne dopasować się do terenu, na którym się porusza, dzięki czemu równomiernie rozkładają na nim ciężar sprzętu. Warto jednocześnie zaznaczyć, że masa gąsienic gumowych jest znacznie mniejsza w porównaniu do ich standardowych, metalowych odpowiedników – przekłada się to na mniejszą wagę całej maszyny, jeszcze lepiej wpływając na jej wydajność.

Dlaczego gąsienice gumowe to dobry wybór?

Podczas różnych prac wykonywanych koparką za bardzo istotną kwestię uznaje się jej mobilność. Zastosowanie gąsienic gumowych pozwala osiągnąć o wiele lepszą zwrotność i mniej odczuwać ciężar maszyny, dlatego coraz częściej stają się one wyborem producentów. Poza tym gąsienice gumowe są w większości tańsze od swoich stalowych odpowiedników – wynika to przede wszystkim z porównywalnie niższych kosztów materiałów, z których się je wykonuje. Warto zatem rozważyć je jako uzupełnienie konstrukcji koparki – spisują się one bardzo dobrze w większości sytuacji, oferując wygodę pracy, przez którą ciężko na nowo przerzucić się na gąsienice stalowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here