instalacje fotowoltaiczne

Instalacje fotowoltaiczne, czerpiące garściami z odnawialnych źródeł energii i stanowiące alternatywę dla wyczerpywalnych paliw takich jak gaz, czy węgiel stanowią dominujący trend na rynku ekologicznych źródeł ogrzewania. Fotowoltaika cieszy się coraz większym zaufaniem wśród inwestorów: energia z paneli słonecznych z powodzeniem zasili nie tylko budynki wielkopowierzchniowe, ale również domy jednorodzinne. Czy jednak jest to opłacalna inwestycja uwzględniając warunki klimatyczne panujące w Polsce? Jaki wpływ na działanie domowej elektrowni mają warunki pogodowe? Lektura poniższego artykułu rozwiewa wątpliwości.

Praca paneli fotowoltaicznych, a nasłonecznienie

Nie da się ukryć, że instalacje fotowoltaiczne są najbardziej wydajne w cieplejszych porach roku: zwłaszcza od maja do września, kiedy mamy do czynienia z największą ilością słonecznych dni. Moc instalacji fotowoltaicznej jest wtedy największa: dzieje się tak pod wpływem korzystnej wysokości słońca i dobrego kąta padania promieni słonecznych. Ciekawostką jest jednak fakt, że im wyższa temperatura, przekraczająca 25 stopni Celsjusza, tym bardziej prawdopodobny jest spadek napięcia pojedynczego panelu, będący konsekwencją zbytniego nagrzania się modułów. Jednak dobra praca instalacji fotowoltaicznej latem, nie oznacza jej unieruchomienia zimą: ogniwa fotowoltaiczne do produkcji prądu potrzebują bowiem światła słonecznego, a tego nie zabraknie nawet w chłodniejszej porze roku, kiedy niebo częściej przysłonięte jest chmurami.

Czy zanieczyszczenie powietrza i czynniki zewnętrzne mają wpływ na wydajność instalacji fotowoltaicznej?

Ze względu na swoją całkowitą ekspozycję na połaci dachowej, lub stelażach umieszczonych na działce, instalacje fotowoltaiczne są poddawane nie tylko działaniu warunków pogodowych, ale i związanych z nimi czynników zewnętrznych. Dzieje się tak nie tylko zimą, kiedy na modułach osiada gruba warstwa śniegu, ale i jesienią, kiedy na dachach domów zalegają spadające z drzew liście. Wydajność instalacji obniża także spore zanieczyszczenie powietrza w postaci unoszącego się smogu, obecnego w atmosferze w porze zimowej, kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy, czy nawet ptasie odchody. Każda instalacja fotowoltaiczna jest jednak przygotowana na tego typu ewentualności i doposażona w specjalne diody bocznikujące. Ich funkcja w procesie działania paneli fotowoltaicznych jest nie do przecenienia: diody w skuteczny sposób ograniczają działanie niepożądanych czynników, tak by te nie miały znaczącego wpływu na pracę instalacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here