Wraz z nadejściem ciepłych dni miłośnicy jazdy na rowerze szykują się na wiosenne przejażdżki i rowerowe wycieczki. Przed rozpoczęciem sezonu warto zadbać o odpowiednie przygotowanie jednośladu i własnego organizmu, a także o zakup odpowiednich akcesoriów rowerowych. Sprawdź, o czym należy pamiętać, aby móc cieszyć się bezpieczną i przyjemną jazdą w promieniach wiosennego słońca.
Po pierwsze – popracuj nad swoją kondycją fizyczną
Okres jesienno-zimowy nie sprzyja aktywności fizycznej. Wiele osób w tym czasie rezygnuje ze sportu i ruchu na świeżym powietrzu na rzecz popołudnia z książką czy ulubionym serialem. Jeżeli podobnie było i w twoim przypadku, pamiętaj, aby przed pierwszą wiosenną jazdą na rowerze popracować nad kondycją. Duża dawka ruchu po zimowym spowolnieniu może skutkować urazami i kontuzjami, a w najlepszym przypadku nieprzyjemnymi zakwasami.
Najprostszym sposobem na uzyskanie doskonałej formy jest uczęszczanie na basen lub siłownię. Jeśli – z różnych względów – jest to niemożliwe, zadbaj o kondycję w swoich czterech ścianach. Proste ćwiczenia, takie jak skłony, przysiady, pajacyki, brzuszki, pompki, skręty tułowia, angażują jednocześnie kilka partii mięśniowych, pomagają wzmocnić mięśnie nóg, brzucha, ramion, tułowia i zapobiec kontuzjom oraz zakwasom. W domowym zaciszu możesz również ćwiczyć jogę, pilates, zumbę czy tabatę. Dzięki różnorodnym aplikacjom mobilnym do ćwiczeń oraz treningom fitness zamieszczanych przez wykwalifikowanych instruktorów na portalach internetowych, zadbasz o swoje ciało, wzmocnisz kondycję i przygotujesz się na rozpoczęcie sezonu rowerowego.
Po drugie – przygotuj rower do jazdy
Jeśli twój organizm jest już właściwie przygotowany do jazdy na rowerze, czas na odpowiednie przyszykowanie jednośladu. Jeżeli po poprzednim sezonie został dokładnie umyty, wystarczy wytrzeć go z kurzu. W przypadku większych zanieczyszczeń możesz usunąć je wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń.
Następnie sprawdź stan kół i ogumienia. Zwróć uwagę na poziom zużycia bieżnika oraz na poziom ciśnienia w oponach – w razie potrzeby dopompuj je, np. na stacji benzynowej.
Jeśli zauważysz, że koła nie są stabilne, pojawił się w nich tzw. “luz” – umów się na przegląd w serwisie rowerowym. Specjaliści sprawdzą wszelkie niezbędne parametry i przygotują rower do jazdy – ocenią stan łańcucha, wymienią zużyte klocki hamulcowe, wyregulują przerzutki. Pamiętaj, że sprawny rower to nie tylko kwestia wygody, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Podczas jazdy wiele części jednośladu po prostu się zużywa, dlatego należy regularnie dokonywać przeglądów pojazdu. Jeśli jakiś komponent działa niepoprawnie, należy go wymienić. Dopiero po dokładnym sprawdzeniu stanu technicznego i wyeliminowaniu usterek możesz wsiąść na siodełko i rozkoszować się wiatrem we włosach podczas jazdy na rowerze.
Po trzecie – zaopatrz się w przydatne akcesoria rowerowe
Kondycja wzmocniona, przegląd dwóch kółek zrobiony… Czas więc sprawdzić, czy w twojej kolekcji znajdują się wszelkie potrzebne akcesoria rowerowe – większość z nich znajdziesz w sklepach stacjonarnych Carrefour i na Carrefour.pl.
Przepisy drogowe jasno określają, co powinien posiadać każdy jednoślad. Do obowiązkowego wyposażenia roweru należą:
- oświetlenie (światła pozycyjne przednie i tylne i tylne światło odblaskowe),
- przynajmniej jeden sprawny hamulec,
- dzwonek lub inny sygnał, który nie może brzmieć przeraźliwie.
Nieobowiązkowymi, ale zwiększającymi bezpieczeństwo elementami są także żółte światła na pedałach czy naklejki odblaskowe na koła.
Oprócz akcesoriów rowerowych ważne jest także wyposażenie rowerzysty. Podstawowym zabezpieczeniem podczas jazdy jednośladem jest kask. Jego głównym zadaniem jest ochrona głowy przed wszelkiego rodzaju urazami powstałymi podczas upadku lub zderzenia. To także ochrona przed słońcem oraz deszczem. Dzięki kaskowi wyglądasz bardziej profesjonalnie i dajesz dobry przykład innym uczestnikom ruchu drogowego, w tym także najmłodszym. Obecnie na rynku odnajdziesz wiele rodzajów kasków, które nie tylko zadbają o twoje bezpieczeństwo, ale dodatkowo będą eleganckim i profesjonalnym uzupełnieniem sportowej stylizacji. Możesz wybierać wśród wielu kolorów, oryginalnych wzorów i grafik. Dodatkowym zabezpieczeniem dla miłośników jazdy na rowerze są także ochraniacze – na kolana, nadgarstki i łokcie.
Jeżeli często podróżujesz wieczorami lub nocą, zaopatrz się w kamizelkę odblaskową lub inne gadżety odblaskowe, np. opaski samo rolujące lub z rzepami.
Wybierając się na rowerową przejażdżkę, pamiętaj o właściwym nawodnieniu. Zaopatrz się w bidon, czyli butelkę sportową – świetnie sprawdzi się nie tylko podczas jazdy na rowerze, ale także w trakcie wiosennych przechadzek po parku, treningu na świeżym powietrzu czy w domowym zaciszu.
Lubisz nowoczesne rozwiązania? Postaw na opaskę sportową lub smartwatch, dzięki którym będziesz w stanie monitorować parametry treningowe, zapisywać swoje osiągnięcia sportowe i porównywać wyniki z poszczególnych dni.
Jeżeli jeździsz rowerem na zakupy, do pracy bądź szkoły, warto przemyśleć zakup koszyka rowerowego. Bardzo istotne jest także zabezpieczenie roweru przed ewentualną kradzieżą – w tym celu zaopatrz się w zapięcie rowerowe, np. linkę zabezpieczającą lub tzw. “U-Lock”.
Jazda na rowerze – efekty i korzyści dla zdrowia
Co daje jazda na rowerze? Przejażdżki jednośladem pozytywnie wpływają na zdrowie: dotleniają krew, wzmacniają mięśnie, zwiększają wydolność organizmu, obniżają poziom cholesterolu LDL. Dodatkowo, jazda na rowerze relaksuje, zmniejsza poziom lęku i napięcia, wprawia w dobry nastrój. Jak wiadomo, aktywność fizyczna wyzwala endorfiny, określane jako “hormony szczęścia”, które redukują poziom stresu, a nawet są w stanie znosić bodźce bólowe.
Efekty regularnej jazdy na rowerze to także ładna i zgrabna figura. Przejażdżki na dwóch kółkach pozwalają pozbyć się zbędnych kilogramów oraz wyrzeźbić i wysmuklić sylwetkę. Czy masz świadomość, ile kalorii spala jazda na rowerze? Przyjmuje się, że podczas godzinnej przejażdżki z prędkością 10 km/h możesz spalić 300 kcal. Na ostateczną liczba spalonych kalorii wpływa także m.in. rodzaj nawierzchni, typ roweru, pogoda, waga rowerzysty.
Podsumowując, wsiadając wiosną na rower, zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego. Przed pierwszą przejażdżką wzmocnij swoją kondycję i sprawdź stan techniczny jednośladu. Zaopatrz się także w potrzebne akcesoria rowerowe, które uprzyjemnią jazdę i wpłyną na jej bezpieczeństwo. Przejażdżki na świeżym powietrzu pozwolą ci wzmocnić organizm, spalić kalorie i poprawić ogólne samopoczucie.