Wycieczki górskie

Wiosna to idealny czas, aby wybrać się na górski szlak po dłuższej przerwie. Aby wyprawa okazała się w pełni bezpieczna, trzeba się do niej odpowiednio przygotować, między innymi poprzez zaplanowanie trasy. O czym musimy pamiętać, chcąc wędrować po górach?

Ubiór dostosowany do pory roku

Nie sposób podać jednego, konkretnego stroju, który będzie odpowiedni na górskie wędrówki. Wszystko zależy od pogody i pory roku. Zimą, wiosną czy jesienią obowiązkowo zakładamy długie spodnie, najlepiej trekkingowe. Latem możemy pozwolić sobie na bermudy, jednak w plecaku dobrze mieć także spodnie na przebranie, gdyby nagle zrobiło się chłodno i deszczowo. Warto wybrać bieliznę termiczną, która zapewnia uczucie ciepła, jednocześnie odprowadzając nadmiar wilgoci. Kolejną warstwę powinna stanowić bluza polarowa albo cienka koszulka, w zależności od pogody. Natomiast odzież wierzchnia to oczywiście kurtka przeciwdeszczowa i wiatroszczelna. Bez względu na porę roku, w góry zakładamy obuwie trekkingowe. Tylko ono jest w stanie odpowiednio zabezpieczyć stopę, zapewniając właściwy przepływ powietrza.

Ubiór dostosowany do pory roku

Co zabrać ze sobą na górską wędrówkę?

W góry zawsze zabieramy ze sobą plecak trekkingowy, który będzie w stanie pomieścić wszystko, co potrzebne. Muszą się w nim znaleźć:

  • komplet odzieży na zmianę,
  • krem ochronny z filtrem UV lub chroniący przed mrozem,
  • okulary przeciwsłoneczne,
  • napój (woda lub gorąca kawa czy herbata),
  • kaloryczne przekąski,
  • mapa,
  • kompas,
  • latarka,
  • naładowany telefon komórkowy.

Powyższy zestaw to absolutna podstawa, natomiast jeśli wybieramy się w dłuższą, nieco bardziej niebezpieczną trasę, będą nam potrzebne także dodatkowe akcesoria, takie jak na przykład raki. Jednym z najważniejszych elementów, jakie musimy mieć wtedy w swoim plecaku, jest odzież na przebranie. Bielizna termiczna, bluza czy spodnie Alpha Industries będziemy mogli zmienić w schronisku górskim, jeśli dopadnie nas ulewa.

Przygotowanie do górskiej wędrówki – co obejmuje?

Ci, którzy po raz pierwszy wybierają się w góry, muszą przede wszystkim odwiedzić sklep z wyposażeniem, takim jak obuwie trekkingowe czy bluza męska Alpha Industries, która doskonale sprawdzi się jako druga warstwa odzieży. Niemniej jednak zakup właściwych butów oraz ubrań to dopiero początek.

Każdą trasę, bez względu na to, czy należy ona do podstawowych czy też bardziej niebezpiecznych, musimy odpowiednio zaplanować. Zastanówmy się, o której wyruszymy w drogę i o której – mniej więcej – wrócimy z powrotem. Pamiętajmy, by nie chodzić po górach nocą, gdyż wtedy bardzo łatwo zboczyć ze szlaku.

Istotnym elementem przygotowań jest też zapisanie w telefonie komórkowym numerów alarmowych. Możemy również pobrać specjalną aplikację, dzięki której łatwiej będzie wezwać pomoc, jeśli zaistnieje taka potrzeba. Przygotowując się do wędrówki, sprawdźmy, gdzie dokładnie zlokalizowane są schroniska. Większość wędrujących nie zakłada nocowania w takim miejscu, ale załamanie pogody czy zmęczenie mogą sprawić, że nie będziemy w stanie powrócić przed zmrokiem.

Planując trasę, zawsze mierzmy siły na zamiary. Jest to bardzo istotne zwłaszcza wtedy, gdy w góry wybieramy się z małymi dziećmi albo gdy dopiero rozpoczynamy swoją przygodę ze zdobywaniem szczytów. Sprawdźmy dokładnie oznaczenia szlaków i w pierwszej kolejności wybierajmy te łatwiejsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here