Na czym polega trening mózgu

Mózg to wspaniałe narzędzie pozwalające nam zapamiętywać, uczyć się, postrzegać, wnioskować i rozumieć otaczający nas świat. Powinniśmy dbać o niego na wszystkie dostępne sposoby, tak by służył nam przez długie lata i był sprawny także w jesieni życia. Specjaliści zalecają trening mózgu i ćwiczenia na pamięć. To najlepszy sposób, by nasz mózg funkcjonował bez zarzutu. Działa to na podobnej zasadzie jak trening na siłowni, który usprawnia nasze mięśnie.

Jak trenować mózg?

Trening mózgu to nic innego jak używanie tego organu na co dzień, w taki sposób, by aktywować jego najważniejsze funkcje. Dobrym pomysłem jest rozwiązywanie krzyżówek i roszad, gra w szachy i wszelkie gry wymagające myślenia analitycznego, logicznego oraz planowania, czyli opracowywania strategii dalszych posunięć.

Bardzo dobrze jako trening dla mózgu działają wszelkie zadania przestrzenne, na przykład odnajdywanie figur geometrycznych ukrytych wśród przypadkowych linii na kartce papieru. Figury mogą być płaskie oraz trójwymiarowe – mózg musi trochę popracować, zanim je dostrzeże.

Doskonałym treningiem dla mózgu są także ćwiczenia na pamięć. To właśnie ta funkcja mózgu najczęściej traci formę w podeszłym wieku, warto więc zawczasu ją aktywować i ćwiczyć.

Proste ćwiczenia na pamięć

Świetnym ćwiczeniem na pamięć jest zapamiętywanie numerów lub słów i przypominanie ich sobie.

Można także uczyć się na pamięć dowolnie długich fragmentów tekstu, na przykład rymowanek, a nawet całych wierszy.

Dobrym sposobem usprawnienia pamięci i orientacji przestrzennej jest odnajdywanie drogi po uprzednim prześledzeniu jej na mapie. Można też bawić się w odnajdywanie drogi w labiryncie, nawet tylko na kartce papieru. To bardzo przydatne ćwiczenie zwłaszcza dla seniorów, którym zdarza się zapominać znanej doskonale drogi w realnym świecie.

Dla mózgu ważny jest odpoczynek i sen oraz zdrowa dieta

Trenując mózg i ćwicząc pamięć, nie zapominajmy o odpoczynku! Odpowiednia ilość snu i relaks w ciągu dnia są niezbędne dla prawidłowej pracy tego organu. Podobnie jak na siłowni nie możemy ćwiczyć stale, ponieważ nadwyrężymy i przetrenujemy mięśnie, tak też trenując mózg musimy zaplanować czas na odpoczynek. Można zająć się wtedy dla odmiany pracą fizyczną albo po prostu pójść na spacer. Dotleniony mózg funkcjonuje znacznie lepiej.

Sen zaś pozwala mu się zregenerować i poukładać informacje, które docierają do niego w ciągu dnia. Dlatego powinniśmy przeznaczyć na niezakłócony nocny odpoczynek przynajmniej 7-8 godzin. Można też pół godziny dziennie przeznaczyć na poobiednią drzemkę. Kolejna kwestia ważna dla mózgu to dieta. Mózg czerpie energię z pożywienia, więc zadbajmy, by było ono wysokiej jakości i dostarczało wszystkich niezbędnych dla pracy mózgu składników, w tym elektrolitów. Ważne jest też odpowiednie nawodnienie organizmu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here