karmy dla świnek morskich

Od prawidłowego żywienia gryzoni zależy ich zdrowie i dobre samopoczucie. Nie inaczej ma się rzecz ze świnkami morskimi. Są to zwierzęta, które uwielbiają jeść. Dlatego niezmiernie ważną rzeczą jest dobór odpowiedniego pokarmu. Trzeba pamiętać, że jedzenie, które dostarczamy tym małym ssakom, powinno być nie tylko smaczne, ale przede wszystkim dostosowane do ich potrzeb. Jaki pokarm w związku z tym będzie odpowiedni dla naszego pupila?

Jaki powinien być skład pokarmu?

Świnki to zwierzęta roślinożerne, które uwielbiają pożywienie bogate w błonnik. Dlatego karmy dla świnek morskich powinny być wysokiej jakości. Gryzonie te większość swego czasu poświęcają na jedzenie. Ze względu na to, że mają prosty żołądek, a jelito ślepe bardzo rozbudowane, to posiadają predyspozycje do rozkładania celulozy. Jednakże sam proces trawienia przebiega u nich bardzo wolno. Żeby układ pokarmowy funkcjonował we właściwy sposób, muszą ciągle spożywać kolejne porcje jedzenia. Przy rozpatrywaniu sprawy związanej z odpowiednim rodzajem karmy dla świnek morskich należy pamiętać, że muszą one ścierać stale rosnące siekacze. Poza tym trzeba mieć świadomość, iż nie potrafią one same syntezowa witaminy C. To oznacza, że musimy podawać ją z karmą.

Jaki pożywienie serwować?

Karma dla świnek morskich powinna się składać przede wszystkim z siana. Przyjmuje się, że odpowiednia dawka, to około 80 procent całej diety pokarmowej. Dodatkowo należy uwzględnić w jadłospisie w przybliżeniu 10 procent karmy suchej. Kolejne 10 procent, to warzywa i zielenina. Warto też pamiętać, by od czasu do czasu podać dla naszego zwierzątka smakołyk pod postacią jakiegoś owocu. Jednakże należy to czynić z rozwagą. Ten rodzaj pokarmu nie może przekroczyć 5 procent całego wyżywienia.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze karmy?

Jeśli chcemy, by nasz pupil był odpowiednio żywiony, to należy dostarczać mu odpowiednie składniki. Karma dla świnki morskiej powinna zawierać 15-20 procent białka, 10-15 procent błonnika i 3-5 procent tłuszczu. Dodatkowym plusem może być niska zawartość skrobi. Tak sprawa wygląda jeśli chodzi o dorosłe egzemplarze. Dla młodszych gryzoni należy wybierać produkty z kategorii junior. Kiedy decydujemy się na wybór karmy dla świnek morskich, warto pamiętać, że świetnie nadają się dla nich granulaty. Dzięki nim możemy skłonić zwierzęta do zjedzenia wszystkich potrzebnych składników. W innym wypadku wybiorą sobie to, co jest dla nich najsmaczniejsze, a reszta pozostanie niezjedzona. Dobrze jest przy tym wybrać twardsze granulaty. Pomogą one zadbać śwince o swoje uzębienie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here