Rodzaje mechanizmów w zegarkach na rękę

Rodzajów zegarków naręcznych jest wiele – zależy, jakie kryterium podziału przyjmiemy. Może to być ich styl, przeznaczenie, ale także zastosowany mechanizm. Na rynku zegarmistrzostwa wybór jest ogromny, dlatego warto lepiej poznać budowę czasomierzy – na przykład rodzaje mechanizmów. Podstawowe informacje znajdziecie poniżej.

Rodzaje mechanizmów

Różnią się one budową, stopniem skomplikowania, precyzją odmierzania czasu, a co najważniejsze elementem, który wpędza je w ruch. W artykule opisaliśmy czym właściwie charakteryzują się mechanizmy zegarków naręcznych i zwróciliśmy uwagę na kilka istotnych szczegółów.

Aktualnie na rynku jest kilka rodzajów mechanizmów – mają one odmienną konstrukcję, różnią się sposobem odmierzania czasu, dokładnością, a przede wszystkim elementem, który odpowiada za ich pracę, czyli wprawia je w ruch.

Nakręcany mechanizm mechaniczny

W tych zegarkach kluczowa jest sprężyna napędowa, gdyż to ona odpowiada za naciąg i wytwarza energię. Służy do tego specjalna koronka – taki zegarek nakręca się co około 40 godzin. Trzeba o tym pamiętać, ale takie modele cieszą się dużą popularnością, gdyż są prawdziwym kunsztem sztuki zegarmistrzowskiej. Poza tym są proste w obsłudze i rzadko ulegają awarii oraz wymagają naprawy. Są wyjątkowo cenione przez znawców zegarków i kolekcjonerów.

https://dolinski.pl/

Czasomierze kwarcowe

Co ciekawe, zegary kwarcowe dawniej odmierzały co tydzień zmiany w tempie obrotu Ziemi. Dopiero w 1969 roku koncern SEIKO stworzył komercyjny zegarek naręczny i szybko stały się popularne. Mechanizmy te opierają się na zjawisku piezoelektrycznym i mają wiele zalet. Przede wszystkim bardzo precyzyjnie odmierzają czas – z dokładnością 10 sekund w skali miesiąca – i nie są drogie ani trudne w obsłudze. Co jakiś czas trzeba w nich po prostu wymienić baterię – samodzielnie lub u zegarmistrza.

Zegarki automatyczne

Zegarki zautomatyzowane to jedne z najpopularniejszych modeli. Są niezwykle wygodne i praktyczne, gdyż nie trzeba w nich wymieniać baterii ani ich regularnie nakręcać. Nakręcane zegarki uchodzą za produkt ekskluzywny i stanowią synonim jakości i prestiżu. Są bardzo cenione wśród zegarmistrzów, gdyż to klasyka w najlepszym wydaniu.

Za taki model trzeba zapłacić więcej niż za zegarek z mechanizmem kwarcowym. Podczas ruchu ręki element zwany rotorem obraca się i naciąga sprężynę napędową, która wprawia wskazówki w ruch. Ich minusem jest jednak to, że muszą być noszone – można jednak zainwestować w rotomat, który imituje ruch obrotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here