Od kilkunastu lat na rynku elektroniki, możemy zauważyć cudowne urządzenia, jakimi są laptopy. Dzięki nim możemy wykonywać wiele czynności, nie wychodząc z domu. Opłacanie rachunków, robienie zakupów online, oglądanie filmów, to tylko niektóre z nich. Notebooki są wyjątkowe, ponieważ wyposażone są w baterie, dzięki którym możliwe jest zasilanie komputera. Oznacza to, ze nie ma potrzeby ciągłego przesiadywania w pobliżu gniazdka, z obawy, że sprzęt się wyłączy. Akumulatorki jednak po jakimś czasie użytkowania rozładowują się, wówczas konieczne jest ich ponowne naładowanie. W tym celu niezbędne okażą się zasilacze do laptopa.
Zasilacze do laptopa- w jaki sposób je dobrać?
Podczas wyboru nowego zasilacza do laptopa powinniśmy zwrócić uwagę na kilka parametrów zasilania AC. Istotne jest przede wszystkim napięcie zasilacza, które podawane jest w voltach. W tym przypadku wartość ta musi zgadzać się z tą podaną na laptopie. Mówi się, że występuje tolerancja w okolicach 1 Volta, lecz nie w każdym przypadku jest to prawdą. Następnym istotnym elementem, na którym powinniśmy się skupić jest natężenie prądu, które mierzone jest w amperach. Ten parametr może być większy, niż wymagany przez dany model laptopa. Mówi się, że nie da się mieć za dużego prądu w urządzeniu. Niestety w przypadku, kiedy podłączymy zasilacz o zbyt małej ilości amperów (a jest to wartość określająca prąd, jakim można obciążyć zasilacz), wówczas z łatwością możemy uszkodzić nasze podzespoły, co spowoduje, że będziemy narażeni na ogromne koszty naprawy laptopa. Istotna jest także moc zasilacza w watach. Z matematycznego punktu widzenia jest to iloczyn napięcia oraz natężenia prądu. W tym przypadku moc może być większa, ale nigdy nie mniejsza, od tej określonej przez producenta. Ostatnim, ważnym czynnikiem jest wtyczka. Na rynku jest wiele różnych rodzajów końcówek i musimy się im dokładnie przyjrzeć. Jeśli nie możemy w sieci znaleźć informacji na temat wymiarów wtyku, jest na to prosty i skuteczny sposób- suwmiarka. Wymiary w każdym przypadku podawane są w milimetrach.
Jak przedłużyć życie naszego zasilacza do laptopa?
Przede wszystkim warto wiedzieć, że najczęstszą usterką jest uszkodzenie kabla. Powinniśmy zadbać o to, aby okablowanie nie było poplątane, a także aby kabel nie był wygięty przy samej wtyczce. Co ciekawe, ważna jest również kolejność podłączenia. Najpierw łączymy kabel do gniazdka zasilającego, dopiero później bezpośrednio do urządzenia. Zasilacz do laptopa nie powinien się także nagrzewać, dlatego powinniśmy unikać w pobliżu jego działania wszelkich źródeł ciepła.