pierwsza komunia święta przyjęcie

Przyjęcie komunijne bywa sporym wyzwaniem pod względem organizacji. Trzeba znaleźć odpowiednie miejsce, zająć się poczęstunkiem, dekoracjami, zaplanować wszystko z wyprzedzeniem, a do tego pamiętać o właściwym przygotowaniu dziecka do ważnego wydarzenia, jakim jest Pierwsza Komunia Święta. Dzięki poniższym radom opracujesz odpowiedni plan działania i krok po kroku przygotujesz niezapomniane rodzinne przyjęcie!

Tak jak w przypadku każdej innej imprezy, wiele zależy od budżetu. Dlatego warto już na samym początku ustalić maksymalną kwotę, jaką jesteś w stanie wydać na takie przedsięwzięcie. Aspektem, który w dużej mierze wpływa na tę kwotę, jest liczba gości. W przypadku dużej rodziny trzeba liczyć się z nieco wyższymi kosztami. Zależą one oczywiście także od tego, gdzie odbędzie się przyjęcie i jak będzie wyglądało.

Gdzie zorganizować przyjęcie komunijne?

Lokal gastronomiczny

Bardzo często wybieraną opcją jest organizacja takiego przyjęcia w lokalu, tzn. w restauracji, hotelu lub sali bankietowej. Rodzice decydują się na nią głównie ze względu na ilość gości. Nie każdy dysponuje dużym domem lub mieszkaniem, w którym zmieści się kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt osób. Ponadto takie rozwiązanie jest po prostu wygodne i zyskuje się dzięki niemu czas. Nie trzeba samodzielnie dbać o odpowiednią ilość miejsca, przygotowywać stołów i poczęstunku. Można skupić się na spędzaniu czasu z rodziną i dzieckiem, które jest tego dnia najważniejsze. Minusem tego rozwiązania są oczywiście koszty. Jednak ilość i różnorodność ofert, którymi dysponują lokale jest na tyle duża, że każdy może znaleźć dobre miejsce na przyjęcie komunijne, niezależnie od liczby zaproszonych gości.

przyjęcie komunijne

Domowe zacisze

Inną, bardziej oszczędną opcją, jest przygotowanie przyjęcia komunijnego w domu. To bardzo dobre rozwiązanie, jeśli bierze w nim udział tylko najbliższa rodzina, licząca maksymalnie kilkanaście osób. Oczywiście wszystko zależy od ilości dostępnego miejsca. W przypadku dużego domu, tarasu lub ogrodu można zorganizować imprezę, w której weźmie udział nawet kilkadziesiąt osób. To rozwiązanie korzystne finansowo, jednak wymagające poświęcenia większej ilości czasu i energii. Na co zwrócić uwagę, przygotowując takie przyjęcie w domu? Przede wszystkim na:

  • Przestrzeń i ustawienie stołów. Należy zadbać o maksymalny komfort gości, zapewniając im odpowiednią ilość miejsca. Ciągłe przepychanie się i trącanie łokciami podczas jedzenia raczej nie wpływa pozytywnie na atmosferę podczas spotkania rodzinnego. Dlatego dobrze jest przetestować kilka konfiguracji i wybrać takie usadzenie gości, które pozwoli im na swobodne jedzenie i rozmawianie podczas przyjęcia.
  • Poczęstunek. Listę dań należy opracować ze sporym wyprzedzeniem. Najlepiej wybrać potrawy dość proste i szybkie w przygotowaniu. W końcu to ważny dzień w życiu dziecka. Warto poświęcić jak najwięcej czasu jemu i innym członkom rodziny, zamiast spędzać większą część imprezy w kuchni. Najczęstszym rozwiązaniem jest przygotowanie zupy i dania głównego oraz postawienie na stole różnego rodzaju sałatek, koreczków i słodkości, po które goście sięgają sami. Jeśli w przyjęciu bierze udział większa liczba osób, można rozważyć skorzystanie z usług firmy cateringowej.

Ogród

Przyjęcie z okazji Pierwszej Komunii Świętej z powodzeniem można zorganizować na świeżym powietrzu. Może to być ogród przy domu lub działka rekreacyjna. Przygotowania będą wyglądać podobnie, jak w przypadku przyjęcia organizowanego w domu lub mieszkaniu. Warto jednak odpowiednio się przygotować na ewentualne zmiany pogody. Altanka, specjalny namiot lub inne zadaszenie zdecydowanie przydadzą się podczas deszczu. Można również zadbać o dodatkowe atrakcje, np. gry i zabawy, które szczególnie docenią młodsi uczestnicy imprezy.

Menu na komunię – co wybrać?

menu na komunie

Niezależnie od tego, gdzie odbędzie się przyjęcie, ważnym aspektem jest poczęstunek. Wybierając menu komunijne trzeba wziąć pod uwagę wiek gości, ich przyzwyczajenia i upodobania. Egzotyczne dania mogą budzić niepokój wśród starszych członków rodziny. Niekoniecznie będą też odpowiednie dla dzieci. Dlatego na obiad warto wybrać tradycyjne potrawy, znane i lubiane przez większość uczestników wydarzenia. Wiele lokali oferuje kilka wariantów menu. Dzięki temu można pójść na pewien kompromis – na obiad wybrać tradycyjne polskie potrawy, a w ramach tzw. zimnej płyty wybrać bardziej egzotyczne dania, owoce morza, czy nietypowe sałatki. Dzięki temu każdy będzie mógł wybrać coś dla siebie.

Wybierając menu, trzeba także pamiętać o osobach mających alergie pokarmowe i stosujących różne diety, np. wegańską lub bezglutenową. Obecnie każda restauracja jest w stanie przygotować takie dania. W przypadku domowego przyjęcia, warto wcześniej porozmawiać z taką osobą i ustalić, jakie potrawy będą dla niej odpowiednie. Na pewno to doceni i da konkretne wskazówki. Dzięki temu wszyscy goście będą czuli się dobrze, co pozytywnie wpłynie na atmosferę podczas przyjęcia.

Organizacja przyjęcia komunijnego – dodatkowe elementy

dekoracje komunijne

Odpowiednie miejsce i poczęstunek to zdecydowanie najważniejsze elementy tego typu imprezy. Jednak dzięki takim szczegółom, jak dekoracje lub dodatkowe atrakcje, można podnieść jej poziom. Organizując przyjęcie w lokalu, dobrze jest dopytać obsługę o kwestię dekoracji. Przeważnie restauracje zapewniają wystrój w postaci kwiatów i drobnych elementów dekoracyjnych wokół stołu. Warto poznać szczegóły, by uniknąć niemiłych niespodzianek. Niektórzy decydują się na samodzielne przygotowanie dekoracji lub skorzystanie z usług specjalnych firm. To również należy wcześniej ustalić z obsługą lokalu.

Jeśli chodzi o dodatkowe atrakcje, to nie są one oczywiście niezbędnym elementem. Przyjęcie może być równie udane bez nich. Urozmaicają jednak imprezę, mogą być niespodzianką dla dziecka i bywają przydatne zwłaszcza wtedy, gdy biorą w niej udział także inne dzieci. Wybór atrakcji jest duży, a do najpopularniejszych można zaliczyć fotobudkę, fontannę z czekolady, czy trampoliny.

Przyjęcie z okazji Pierwszej Komunii Świętej – podsumowanie

Pierwsza Komunia Święta jest bardzo ważnym wydarzeniem dla dziecka. Większość rodziców organizuje z tej okazji specjalne przyjęcie, w trakcie którego cała rodzina może świętować. Organizacja takiej imprezy wiąże się z wieloma przygotowaniami. Warto je zacząć od ustalenia listy gości i budżetu. Dzięki temu łatwiej będzie wybrać odpowiednie miejsce i zdecydować się na ewentualne atrakcje. Bardzo ważny jest również wybór menu. Gdy miejsce oraz poczęstunek są już wybrane, a goście zaproszeni, można zająć się takimi szczegółami, jak dekoracje. Dzięki właściwemu zaplanowaniu działań i ustaleniu priorytetów o niczym nie zapomnisz i zorganizujesz wspaniałe przyjęcie komunijne, które w przyszłości będzie miło wspominane zarówno przez dziecko, jak i całą rodzinę.

____

Maria Gargaś
Specjalista ds. Content Marketingu

seolo.pl
Pozycjonowanie stron i sklepów internetowych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here